Občané obci Jirny a Nové Jirny

      STANOVY  

STANOVY

„Občané obci Jirny a Nové Jirny, z.s.“

 

 

Článek 1.

Název  a sídlo sdružení

  1. Název spolku zní: „Občané obci Jirny a Nové Jirny, z.s.
  2. Sídlem spolku je: Zámecká 117 , 25090 Jirny

 

Článek 2.

Základní ustanovení

  1. Občané obci Jirny a Nové Jirny, z.s.“ (dále jen „spolek“) je samostatnou právnickou osobou, která vykonává svoji činnost v souladu s právními předpisy a těmito stanovami, který sdružuje své členy zejména ke společnému výkonu kulturních a jinak prospěšných dění a činností pro občany a osoby žijící v obcích Jirny a Nové Jirny včetně podílení se na opravách, rekonstrukcích, údržbě nebo vybavení kulturních, hudebních i jiných zařízení v obcích Jirny a Nové Jirny.

 

Článek 3.

Hlavní činnost spolku

  1. Hlavní činností spolku a jeho základním účelem je organizování, pořádání a provozování kulturních a jinak prospěšných akcí, dění a činností ve prospěch občanů a osob žijících v  obcích Jirny a Nové Jirny včetně podílení se na opravách, rekonstrukcích, údržbě nebo vybavení kulturních, hudebních i jiných zařízení v obcích Jirny a Nové Jirny.
  2. Spolek plní své poslání zpravidla tím,  že především v zájmu svých členů:
    1. provozuje, organizuje a vytváří materiální a organizační podmínky pro sportovní, kulturní, tělovýchovné a turistické aktivity,
    2. propaguje na veřejnosti veškeré jím prováděné aktivity, zejména pořádáním kulturních a společenských akcí, z jejichž výtěžku také financuje svoji činnost,
    3. buduje, provozuje, podílí se na údržbě, opravách, rekonstrukcích nebo vybavení kulturních, hudebních i jiných zařízení v obcích Jirny a Nové Jirny,
    4. hájí zájmy svých členů, za tím účelem spolupracuje s orgány státní správy a samosprávy s ostatními organizacemi i jednotlivci,
    5. zajišťuje pro své členy a třetí osoby vzdělávání a školení v oblasti,
    6. publikační činností
    7. dalšími formami své činnosti napomáhat rozvoji veřejného života, kultury, zdraví apod. v místě své působnosti, zejména formou další veřejně prospěšné činnosti a osvětovou činností.

 

Článek 4.

Vedlejší činnost spolku

  1. Spolek podniká nebo provádí jinou výdělečnou činnost za účelem financování hlavních činností, dalších spolkových činností a k úhradě nákladů na vlastní správu a činnost spolku.

 

Článek 5.

Členství

  1. Členství se rozlišuje na:
    1. řádné
    2. čestné

A. Řádné členství

  1. Řádným členem spolku se může stát fyzická osoba starší 15 let nebo právnická osoba, která se ztotožňuje s účelem a činností spolku a hodlá se podílet na naplňování společných zájmů s ostatními členy spolku.
  2. O přijetí za řádného člena spolku rozhoduje rada spolku na základě písemné přihlášky zájemce o členství. Členství vzniká rozhodnutím Rady spolku o přijetí člena. U fyzické osoby mladší 18 let musí přihlášku podepsat také její zákonný zástupce.

 

B. Čestné členství

  1. Čestným členem se může stát pouze fyzická osoba starší 15 let, která se svou záslužnou činností dlouhodobě a významně podílela na činnosti spolku nebo jeho činnost významně podporovala, nebo která dosáhla výjimečného úspěchu.
  2. O udělení čestného členství  rozhoduje valná hromada spolku s tím, že k jeho udělení je potřeba souhlasu osoby, které je čestné členství udělováno a v případě, že je mladší 18 let, pak i souhlas jejího zákonného zástupce.

 

  1. Členství zaniká
    1. úmrtím člena a v případě právnické osoby jejím zánikem,
    2. vystoupením člena na základě písemného oznámení Radě spolku,
    3. vyloučením člena,
    4. zánikem spolku bez právního nástupce.
  2. Členství ve spolku se váže u fyzické osoby na člena a nepřechází na jeho právního nástupce. U právnické osoby přechází na jejího právního nástupce, Rada spolku je oprávněna do 3 měsíců ode dne, kdy je spolku sděleno, že došlo k přechodu členství, rozhodnout o tom, že členství nepřechází. V tomto případě zaniká členství ke dni, kdy došlo k právním účinkům přechodu práv a povinností z původního člena na nový subjekt.

 

Článek 6.

Seznam členů

  1. Seznam přihlášek a členů spolku vede Rada spolku. Zápisy, výmazy a změny v seznamu členů provádí Rada spolku bez zbytečného odkladu poté, co se o nich Rada spolku dozví. Seznam může být veden i elektronicky. Seznam bude zpřístupněn v nezbytném rozsahu jiné osobě v případě, že spolek bude členem této osoby, a to jen v rozsahu a v rámci plnění jeho povinnosti vůči této organizaci. Dále mohou být údaje ze seznamu zpřístupněny orgánům státní správy a územních samospráv, a to zejména v souvislosti se žádostmi o poskytnutí dotací či jiných příspěvků ze státního či jiného veřejného rozpočtu. Každý zájemce o členství ve spolku podáním písemné přihlášky souhlasí s tím, aby údaje o něm vedené v seznamu členů byly tímto způsobem zpřístupněny.
  2. Každý člen, a to i bývalý, obdrží na svoji žádost a své náklady od spolku potvrzení s výpisem ze seznamu členů spolku obsahující údaje o jeho osobě, popřípadě potvrzení o tom, že tyto údaje byly vymazány.

 

Článek 7.

Práva a povinnosti členů

  1. Rozsah členských práv a povinností je dán druhem členství.
  2. Každý člen má následující práva, která vykonává osobně (základní práva):
    1. účastnit se veškeré činnosti spolku,
    2. být informován o činnosti spolku,
    3. účastnit se akcí, školení a seminářů podle podmínek stanovených pro jednotlivé akce za předpokladu, že účast není v konkrétním případě vázána jen na určitý druh členství.
    4. uplatňovat své názory a předkládat podněty k činnosti spolku popřípadě podávat návrhy a připomínky k činnosti spolku,
    5. účastnit se jednání orgánů spolku, jedná-li se o činnosti či chování daného člena,
    6. změnit druh svého členství, pokud jsou pro změnu splněny podmínky dle těchto stanov,
    7. ukončit kdykoliv své členství ve spolku.
  3. Členská práva, která přísluší jen řádným členům:
    1. podílet se na řízení spolku v souladu s těmito stanovami,
    2. účastnit se jednání valné hromady a hlasovat o jejích rozhodnutích, a to buď osobně nebo prostřednictvím svého zástupce pověřeného plnou mocí s úředně ověřeným podpisem s tím, že v případě fyzické osoby náleží právo účastnit se valné hromady a právo hlasování na valné hromadě až při dosažení věku 18 let s tím, že osoby mladší 18 let se mohou valné hromady účastnit se souhlasem Rady spolku nebo valné hromady a v případě, kdy toto právo vyplývá ze stanov.
    3. volit a být volen do všech orgánů spolku za podmínek stanovených těmito stanovami.
  4. Každý člen má tyto základní povinnosti, které vykonává osobně:
    1. aktivně podílet se dle svých schopností a možností na naplňování účelu hlavní činnosti spolku,
    2. dodržovat stanovy spolku a ostatní vnitřní předpisy spolku, stejně tak jako dodržovat základní normy chování,
    3. plnit rozhodnutí orgánů spolku,
    4. šetřit, chránit a zvelebovat majetek spolku, dbát na dobré jméno spolku.
  5. Členské povinnosti řádných členů spolku:
    1. řádně plnit funkce a úkoly, do kterých byl zvolen nebo jimiž byl pověřen,
    2. podílet se aktivně dle možností na sportovních, kulturních a jiných akcích organizovaných spolkem.
  6. Členům spolku, který pro pokročilý věk nebo zdravotní stav, popř. z jiných důvodů, nemohou v plném rozsahu plnit všechny povinnosti a úkoly spolku, mohou být Radou spolku poskytnuty úlevy nebo povinnosti zcela prominuty.

 

Článek 8.

Porušení členských povinností

  1. Členu, který neplní členské povinnosti vyplývající z těchto stanov nebo z předpisů spolku, může Rada spolku uložit některé z těchto opatření:
    1. výtku,
    2. dočasné omezení členských výhod, nejdéle na dobu jednoho roku.
  2. Člena, který závažně porušil povinnost vyplývající z členství (zejména neplní povinnosti stanovené rozhodnutími orgánů spolku, opakovaně porušuje stanovy či jiné vnitřní předpisy spolku, nechová se v souladu s morálkou apod.), nebo byl odsouzen pro úmyslný trestný čin, může spolek vyloučit.
  3. Návrh na vyloučení člena může podat v písemné formě kterýkoliv člen spolku. V návrhu uvede okolnosti osvědčující důvod pro vyloučení. Člen, proti kterému návrh směřuje, musí mít příležitost se s návrhem na vyloučení seznámit, žádat o jeho vysvětlení a uvést i doložit vše, co je mu ku prospěchu, a to ve lhůtě nejvýše 14 dní ode dne, kdy mu byl odeslán návrh na vyloučení.
  4. O vyloučení člena rozhoduje Rada spolku.
  5. Člen, o jehož vyloučení rozhodla Rada spolku, může do patnácti dnů od doručení písemného rozhodnutí o vyloučení v písemné formě navrhnout, aby rozhodnutí o jeho vyloučení přezkoumala valná hromada. V případě, že si člen nepřevezme písemné vyhotovení rozhodnutí Rady spolku o vyloučení, považuje se za den doručení písemného vyhotovení rozhodnutí o vyloučení 5 den ode dne odeslání písemného rozhodnutí Rady spolku o vyloučení. Valná hromada zruší rozhodnutí o vyloučení člena, odporuje-li zákonu nebo stanovám. Rozhodnutí o vyloučení člena může zrušit i v jiných odůvodněných případech.
  6. Vyloučený člen může do tří měsíců od doručení konečného rozhodnutí spolku o svém vyloučení navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti vyloučení, jinak toto právo zaniká. Nebylo-li mu rozhodnutí doručeno, může návrh podat do tří měsíců ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejdéle však do jednoho roku ode dne, kdy byl po vydání rozhodnutí zánik jeho členství vyloučením zapsán do seznamu členů; jinak jeho právo zaniká.
  7. Vyloučením ze spolku není dotčeno právo spolku na uplatnění nároku na náhradu škody, kterou člen způsobil v souvislosti s porušením členské povinnosti nebo právních předpisů.

 

Článek 9.

Organizace spolku

  1. Orgány spolku:
    1. valná hromada
    2. Rada  spolku

Valná hromada

  1. Valná hromada je nejvyšším orgánem spolku. Valnou hromadu svolává Rada spolku podle potřeby, nejméně 1x ročně. Valná hromada se svolává písemnou pozvánkou, když za písemnou se považuje i pozvánka odeslaná elektronickou poštou nebo pozvánka vyvěšená na vývěsce spolku. Pozvánka musí být členům spolku odeslána alespoň 15 dní před konáním valné hromady a v případě jejího vyvěšení na vývěsce spolku musí dojít k vyvěšení alespoň 17 dní přede dnem konání valné hromady.
  2. V pozvánce na valnou hromadu musí být uvedeno místo, čas a program zasedání valné hromady.
  3. Mimořádnou valnou hromadu musí Rada spolku svolat, požádá-li o to nejméně 2/3 členů. Valná hromada musí být v tomto případě svolána Radou spolku nejpozději do 30 dnů od doručení žádosti. Není-li takto svolána, může-ji svolat na náklady spolku ten, kdo podnět podal.
  4. Jednání valné hromady může být odvoláno či odloženo nejpozději 1 pracovní den před jejím konáním, když pro odvolání nebo odložení platí obdobně pravidla jako pro svolání valné hromady vyjma lhůty pro zveřejnění.
  5. Do působnosti valné hromady náleží zejména rozhodování o:
    1. odvolání proti vyloučení člena ze spolku,
    2. rozhodnutí o založení, zrušení nebo přeměně pobočného spolku,
    3. přijetí stanov spolku a jejich změně včetně změny názvu a symboliky spolku; rozhodnutí o změně sídla však náleží do působnosti Rady spolku,
    4. rozhodování o dispozicích s nemovitými věcmi ve vlastnictví spolku,
    5. rozhodnutí o nakládání s majetkem spolku v hodnotě vyšším jak 100.000,- Kč či v případě uzavírání smluv a závazků s předmětem v uvedené hodnotě.
    6. určení hlavních směrů činnosti spolku,
    7. volbě  a odvolání členů Rady spolku,
    8. schvalování jednacího řádu valné hromady, volebního řádu,
    9. schválení hospodaření spolku včetně výroční zprávy, účetní uzávěrky a rozpočtu spolku,
    10. schválení zprávy o činnosti spolku a záměru činnosti pro další období,
    11. zrušení spolku s likvidací nebo o jeho přeměně, tedy o fúzi nebo rozdělení spolku,
    12. jmenování likvidátora,
    13. naložení s likvidačním zůstatkem spolku,
  6. Valná hromada je usnášení schopná za účasti alespoň polovina členů spolku, kterým náleží právo účastnit se valné hromady. V případě, že ani po půl hodině po zahájení valné hromady není přítomna alespoň polovina členů spolku, je valná hromada usnášeníschopná, pokud je přítomna alespoň třetina členů spolku. V případě, že ani poté není valná hromada usnášeníschopná, svolá Rada spolku nejpozději do 6 týdnů náhradní valnou hromadu, která bude usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů. Na tuto skutečnost je Rada spolku povinna upozornit v pozvánce.
  7. Usnesení přijímá valná hromada prostou většinou hlasů a v případě hlasování o změně stanov a zrušení spolku je potřebná alespoň 2/3 většina přítomných. Každý člen má jeden hlas. Člen, který se neúčastní valné hromady, může písemně zmocnit jiného člena k tomu, aby za něj hlasoval s tím, že podpis musí být na plné moci úředně ověřen. Jednání valné hromady se ale nemůže účastnit zastoupený člen.
  8. Hlasování je veřejné, pokud se většina přítomných členů nerozhodně o hlasování tajném.
  9. Každý člen spolku je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat i dostat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání valné hromady.
  10. Jednání zahájí ten, kdo schůzi svolal a není-li tento přítomen, pak nejstarší přítomný člen spolku. Kdo zahájí jednání, ověří, zda je valná hromada schopna se usnášet. Poté zahájí volbu předsedy valné hromady, který vede zasedání a zapisovatele.
  11. O záležitosti, která nebyla uvedena v pozvánce jako bod programu, lze jednat a rozhodnout v případě, že je přítomna nadpoloviční většina členů spolku s právem účastnit se valné hromady a s projednáním uvedené věci souhlasí 2/3 většina přítomných.
  12. Zapisovatel zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání do třiceti dnů od ukončení valné hromady. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, koho pověřila valná hromada. Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaká usnesení byla přijata a kdy byl zápis vyhotoven. Součástí zápisu je i prezenční listina přítomných. Zápis podepisuje zapisovatel a předseda valné hromady.
  13. Každý člen spolku může nahlížet do zápisů zasedání ve dnech a hodinách určených Radou spolku.

 

Rada spolku

  1. Rada spolku je statutárním orgánem spolku a spravuje jeho záležitosti mezi valnými hromadami. Rada spolku má vždy lichý počet členů, nejméně však 3 členy. Členy rady spolku volí valná hromada. Rada spolku na svém zasedání volí předsedu. Funkční období členů rady spolku je pětileté. Člen rady spolku může být zvolen opakovaně. Za výkon funkce člena rady spolku nenáleží odměna.
  2. Rada spolku provádí usnesení valné hromady a rozhoduje o všech záležitostech s výjimkou těch, které jsou vyhrazeny valné hromadě. Rada spolku zejména:
    1. zabezpečuje plnění usnesení a rozhodnutí  valné hromady, přijímá příslušná rozhodnutí a opatření k jejich realizaci,
    2. organizuje a řídí činnost spolku,
    3. schvaluje a vydává vnitřní předpisy spolku, pokud jejich vydání není svěřeno do působnosti valné hromady,
    4. připravuje podklady pro jednání a rozhodování valné hromady,
    5. dbá na hospodárné využití a údržbu majetku spolku,
    6. zajišťuje spolupráci s orgány státní správy a samosprávy a jinými spolky,
    7. rozhoduje o přijetí a vyloučení člena za podmínek dle těchto stanov.
  3. Schůzi rady spolku svolává předseda. Rada spolku je usnášeníschopná za přítomnosti nadpoloviční většiny svých členů. K přijetí návrhu je třeba souhlasu většiny členů rady spolku a v případě rovnosti rozhoduje hlas předsedy.
  4. Z jednání Rady spolku se pořizuje zápis, který podepisují předseda a další člen výboru.
  5. O své činnosti předkládá Rada spolku zprávy valné hromadě.
  6. V běžných věcech při nakládání s majetkem v hodnotě do 50.000,- Kč nebo při podepisování smluv a závazků s předmětem plnění do výše 50.000,- Kč jedná, zastupuje a podepisuje za spolek předseda rady spolku nebo jim písemně zmocněný člen rady spolku. V ostatních případech jednají, zastupují a podepisují za spolek dva členové rady spolku, z nichž jeden musí být předseda rady spolku nebo jím pověřený člen rady spolku.
  7. Za spolek se podepisování děje tak, že k nadepsanému nebo vytištěnému názvu spolku připojí podepisující svůj podpis.

 

Článek 10.

Majetek a hospodaření

  1. Prostředky spolku tvoří především:
    1. členské příspěvky,
    2. příjmy z vedlejší hospodářské činnosti provozované k podpoře činnosti hlavní a výnosy ze spolkových akcí,
    3. příjmy v souvislosti s hlavní činností,
    4. dary, granty, příspěvky a dotace,
    5. hmotný a nehmotný majetek
  2. Zisk z činnost spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku.

 

Článek 11.

Společná a závěrečná ustanovení

  1. Spolek je zřízen na dobu neurčitou.
  2. Funkce v orgánech spolku zaniká uplynutím funkčního období, smrtí, odvoláním a odstoupením z funkce. Při odstoupení z funkce, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od učinění oznámení o odstoupení na zasedání orgánu nebo od dojití oznámení o rezignaci do sídla spolku.
  3. Pro svolávání, zasedání a rozhodování kolektivních orgánů spolku platí přiměřeně ustanovení o členské schůzi spolku.
  4. V případě nebezpečí z prodlení může kolektivní orgán s výjimkou valné hromady rozhodovat hlasováním „per rollam“ (korespondenční hlasování). Návrh věci k rozhodnutí „per rollam“ zašle předseda orgánu ostatním členům. Rozhodnutí je přijato dnem, kdy je odesílateli doručeno souhlasné stanovisko posledního člena, kterým je dosaženo souhlasu nadpoloviční většiny všech členů orgánu. Rozhodnutí přijaté „per rollam“ podepisuje předseda orgánu. Na nejbližším zasedání orgánu jsou členové informováni o rozhodnutích přijatých „per rollam“ od posledního zasedání orgánu.
  5. Je-li rozhodnutí kolektivního orgánu přijato, zaznamená se na žádost člena, který návrhu odporoval, jeho odchylný názor. Je-li návrh přijat za neúčasti některého z členů orgánu, je tento oprávněn dozvědět se obsah rozhodnutí; toto právo je naplněno zpřístupněním zápisu z jednání orgánu.
  6. Členové orgánů jsou povinni vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře.
  7. Tyto stanovy byly projednány a přijaty valnou hromadou dne 21. 5. 2017 s tím, že nahrazují předchozí stanovy.